İtalya Blog

Verona : Romeo’nun Aşkını İlan Ettiği Topraklar

19.06.2019
521
Verona : Romeo’nun Aşkını İlan Ettiği Topraklar

Verona : Kuzeydoğu İtalya’nın İncisi

Kuzeydoğu  İtalya’nın en önemli turizm noktalarından olan Verona tarihte otoyolların kesişim noktası olduğu için özellikle 2. Dünya savaşında kilit noktası olarak ele alınmış ve saldırılarda hedef olarak seçilmiştir. Bu sebeple tarihi eserlerin büyük çoğunluğunun harap olduğu şehirde yapılan detaylı restorasyonla yapıların bir çoğu kurtarılmıştır.  Türkiye’den direkt  hava yolu seferlerinin bulunmadığı Verona’ya en kolay geçiş Milano’dan yapılmaktadır. 1 saatten biraz daha fazla yolculuk süresi ile Milano’dan ulaşılabilen şehre Roma’dan transfer süresi 4 saattir. Verona Milano ile Venedik arasında bulunur. Venedik’ten de transfer süresi Milano ile aynıdır.

Verona

Verona

Verona Shakespeare’in ünlü Romeo Juliet eserinde kahramanların yaşadığı şehir olması itibariyle önem kazanmaktadır. Özellikle romantik seyahat severlerin İtalya turlarında mutlaka görmek istedikleri şehir küçük olduğu için bu ziyarete bir iki gün ayrılması yeterli olmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli ?

Şehre yapılacak gezi turlarında tercih edilmesi gereken dönem tüm orta Avrupa’da olduğu gibi bahar ayları olacaktır. Kış aylarında eksi derecelere varan soğuk hava yaz aylarında ise aşırı kalabalıkla daha bunaltıcı hale gelen nem ve sıcak şehirden istediğiniz keyfi almanızın biraz gölgeleyecektir. Sonbahar ayları ya da ilk bahar aylarında şehre yapacağınız geziden maksimum keyif alıp tüm şehri doyasıya gezebileceğinizin garantisini veriyoruz.

Mevsimlerden bağımsız olarak şehrin en romantik zamanı şubat ayıdır. Şubat ayının ilk haftası 14 şubat’a kadar süren Verona In Love isimli 14 şubat festivalinde şehir tam bir aşk şehri oluyor. Verona’yı sevgiliniz ya da eşinizle ziyaret edecekseniz üşümeniz pahasına bu aralıkta gelmenizi öneriyoruz.

Eğer biz müzik aşığıysanız Verona’yı ziyaret etmeniz gereken zaman Haziran ayından Eylül ayına kadar süre müzik festivali zamanında gelmenizi öneriyoruz. Ünlü opera sanatçılarının performanslarını izleme olanağı bulacağınız bu dönemde şehrin romantik görünümü ile müziğin enfes uyumuna şahit olacaksınız.

Verona Mutfağı

Polenta

Polenta

Verona mutfağını diğer İtalyan şehirlerinden ayıran en önemli özellikle Verona mutfağında kendine has olarak at ve eşek eti kullanılmasıdır. Eğer farklı tatları denemeyi seviyorsanız çok lezzetli olduğu söylenen bu etleri İtalyan mutfağının lezzetiyle harmanlanmış halde deneyimleyebilirsiniz. Şehrin kendine has bir diğer lezzeti ise mısır unu ile yapılıp püreye benzeyen parmesan peyniri ile sunulan Polenta’dır. Sokak satıcılarında bulabileceğiniz Polenta’ları dilerseniz ünlü restoranlarda da tadımlayabilirsiniz.

Verona’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri açısından en güzel şehirlerinden biri olan Verona’nın en önemli yapısı elbette ki Romeo’nun önünde serenatları yaptığı balkonu ile meşhur olan Juliet’in evi.

Şehirde ki en güzel kahveleri tadabileceğiniz cafelerin ve alışveriş yapabileceğiniz küçük butiklerin bulunduğu Piazza Delle Erbe en ünlü meydanı olarak gitmeniz gereken noktalardan biridir.

Eğer Verona seyahatiniz sırasında tercihiniz doğal güzellikler olacaksa Giordino Giusti isimli labirent bahçesi olmalıdır. Yeşilin en yeşil olduğu bu bahçede dolaşırken yeşilin bütün tonlarını görebileceksiniz.

Piazza Delle Erbe

Piazza Delle Erbe

Dünyanın en büyük 3. Arenası olan Arena Di Verona şehirde görülmesi gereken en önemli tarihi  yapı olarak önem kazanmıştır.30 bin kişilik kapasitesi olan arena hem kendi döneminde hem de günümüzde sahne sanatlarının gösterildiği bir sahne olarak hizmet vermektedir.

Verona katedrali ise dini bir yapı olarak hem yerel halk hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Roma imparatorluğu döneminde inşa edilen katedral mimarisiyle ve binanın içinde ki ünlü ressamlara ait eserleri ile görülmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.