İtalya Blog

Venedik Ulaşım Rehberi: Şehir İçi ve Şehir Dışı

Venedik Ulaşım Rehberi: Şehir İçi ve Şehir Dışı

Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik ulaşım konusunda diğer şehirlerden biraz farklı. Karayolu ulaşımı şehir genelinde belli noktalardan öteye olmadığı gibi yaya olarak şehrin gezilmesi labirent gibi sokakları nedeniyle oldukça zordur. Her giden turistin şehirde en az bir kere kaybolmaktadır. Venedik lagününde bulunan 118 adanın üzerine kurulu olan şehirde 170 farklı su kanalı ve bu kanalların üzerinde şehrin mahallelerini birbirine bağlayan yaya ulaşımında kullanılması zorunlu 400 adet köprü bulunur. Kanal sayısının çokluğuna bağlı olarak Venedik’te şehir için ulaşımda en hızlı alternatif yine su yolunu kullanmak olacaktır.

Havaalanı Transferi

Venedik uluslararası havaalanı olan Marco Polo havaalanından otobüsle şehir merkezine geçtikten sonra otobüs sadece bir bölgeye kadar ilerlediği için elinizde valizlerle yürümek zorunda kalmamak için direkt suyolunu tercih etmenizi öneriyoruz. Otobüsle havaalanı merkez transferini yapmak isteyen seyahat seveler içinse 2 alternatif bulunuyor. Bunlardan ilki Venedik kent içi ulaşım sistemi olan ACTV’nin merkeze giden ve gün boyu hizmet veren otobüsü diğer seçenek ise ATVO firmasının Express Bus isimli servisleri. Atvo’nın merkeze ulaşması daha kısa sürdüğünden çoğunlukla ATVO’nun kullanıldığını belirmek isteriz.

Suyolu ile havaalanından merkeze ulaşmak içinde iki farklı alternatif var. Eğer bütçe kısıtınız yoksa daha yüksek meblağa sahip olan su taksilerini kullanabilirsiniz. Taksiler sadece dolunca hareket ettiği için kısıtlı zamanınız varsa tercih etmemenizi öneriyoruz. Bu taksiler ayrıca 10 kişiye kadar paylaşımlı kullanılabiliyor. Bu şekilde kullanıldığında daha uygun fiyata gelecek su taksileri yine de diğer yöntemlere göre daha yüksek tutarda olacaktır. Eğer su taksisi kullanacaksanız tercihe göre şehirde ünlü yerler denizden görebileceğiniz şekilde şehir turu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Suyolu ile havaalanı ulaşımı yapacak seyahat severlerin uygun fiyatlı ulaşım alternatifi Alilaguna ismi verilen su otobüsleridir. Havaalanı terminalinden 10 dakika uzaklıkta olan biniş noktasından 3 farklı rotada ulaşım imkânı veren su otobüslerinin hatlarından 2 tanesi sene boyunca hizmet verirken bir rota Nisandan kasım ayına kadar kullanılabiliyor. Mavi hat sene boyunca hizmet veren ve San Marco ve Murano başta olmak üzere 10’u aşkın önemli noktaya uğrayarak ulaşımı sağlıyor. Turuncu hat gene sene boyu hizmet veren bir hat olup sadece San Marco’ya kadar gidiyor. Nisandan kasıma kadar hizmet veren Kırmızı hat ise Murano, San Marco, Certosa ve Lido’ya uğruyor. Daha az durak sayısı olduğu için diğer iki hatta oranla daha kısa sürede ulaşım sağlanabiliyor.

Su otobüslerinin terminalden kalkış sıklığı ise 30 dakikada bir olduğu için havaalanından merkeze transferde hem en uygun fiyatlı hem de en pratik olan yöntem su otobüsleri olduğundan bütçe durumunuza göre su otobüslerini tercih etmeniz sizin için ekonomik bir tercih olacaktır.

Şehir İçi Ulaşım

Venedik’in suyollarından oluşması sebebiyle kara yolu trafiğinin kısıtlı olması nedeniyle şehir içi ulaşımda en iyi tercih şehrin tüm güzelliklerini dilediğinizce görebilmenizi sağlama alternatifi de bulunan yürüyüş olacaktır. Şehrin büyük bir kısmı yayalara özel olduğu için şehri gezerken Venedik’in en güzel noktalarını keşfedebileceksiniz.  Ancak yaya olarak şehri gezerken şehirde tamamen kaybolmamak için bir şehir haritası edinmenizi ve gezintiden önce gideceğiniz noktaları tam olarak belirlemenizi öneriyoruz.

Gondollar Venedik ulaşım ağının en büyük kısmını kapsıyor. Düşük bütçeli ve otantik olması gezginler için tercih sebebi oluyor. Özellikle şehir için su otobüsleri olarak hizmet veren vaporettalardan önce şehrin en gözde ulaşım metodu olan gondollar günümüzde daha Retro bir ulaşım tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ulaşım sağlarken şehirde ki görmediğim noktaları en azından denizden görmek ve bu güzelliği fotoğraf karelerine saklamak isterseniz gondolla ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Venedik tren istasyonu sitesinden online işlem yapabilir, ayrıca diğer olanaklara göz atabilirsiniz.

Vaporetto’lar günümüzde suyolu üzerinde şehir için ulaşımda kullanıla en ekonomik tercih olarak karşımıza çıkıyor. Karayolunda ki otobüslerle eş değerde olan Vaporetto’lar şehirde 22 noktaya ulaşım imkânı sunuyor. Mevsimsel durumlara göre rotada ufak değişiklikler olsa bile bütçe dostu olarak Vaporetto’lar ile ulaşım iyi bir alternatif olacaktır.

Gondollarda olduğu gibi Venedik’te ki birçok yapıyı denizden görebileceğiniz daha uygun fiyatlı olan ulaşım alternatifi ise Tragettolar’dır. 7 farklı noktaya uğrayarak ulaşım imkânı sağlayan Tragetto’lar da ayakta seyahat etmeniz gerekebileceğinden çok konforlu olmayan bir kanal turu olarak değerlendirebilirsiniz. Uygun fiyatlı olması hem önemli yapıları denizden görmek isteyen hem de fazla bütçesi olmayan seyahat severlerin sıklıkla tercih edilmektedir.

Eğer şehir geziniz sırasında konforunuzdan taviz vermek istemiyorsanız ve bütçe sorununuz yoksa aynı havaalanı transferinde olduğu gibi su taksileri kullanabilirsiniz. Ek ücretlerle şehirde ki tüm güzel yapıları denizden istediğiniz açıdan görebilme imkânı bulacağınız su taksilerde ev konforunuzu bulacaksınız.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.