İtalya Blog

Venedik : Masallar Ülkesinde Aşk

Venedik : Masallar Ülkesinde Aşk

Masallar Ülkesinde Aşk: Venedik

Venedik’in Coğrafi Konumu

 Aşk deyince romantik dokusu ile akla gelen ilk şehir olan Venedik ezber bozduran güzelliği ile gittiğini destinasyonlar arasında açık ara farkla en unutulmazlarından biri olacaktır. Her mevsim ayrı bir büyüleyici etkiyle ziyaretçilerini karşılayan Adriyatik Kraliçesi ilkbaharda romantik bir dokunuş, Yaz ayında heyecan verici bir çiçek kokusu, kış ayında unutulmaz manzara ve son baharda kışkırtıcı bir masal ülkesi olarak sizleri kucaklayacak.

118 ada üzerinde kurulmuş olan Venedik coğrafi açıdan bakıldığında da dünyanın en enteresan şehirlerinden biri olarak biliniyor. Bir birinden ayrı olan bu 118 adanın aralarından geçen kanalların üzerine kurulu köprüler ile bağlandığı şehir aslında Po ve Piave nehirlerinin bir bataklık olan deltasında aykırı bir güzellik olarak varlığını sürdürüyor. Doğal güzellikleri ile seyahat severlerin gözdesi olan Venedik ne yazık ki her yıl yaklaşık 5 mm kadar suların altında kalmaya devam ediyor. Bu nedenle bir gün yok olacağına bilimsel olarak kesin gözü ile bakılan şehrin en ihtişamlı zamanlarına tanıklık etmek üzere İtalya gezinizden Venedik’i görmeden dönmemenizi öneriyoruz.

Adaların üzerine inşa edilmiş olan Venedik kanallarda yapılan gondol gezileri ile bilinmektedir. Özellikle balayı için Venedik’i tercih eden seyahat severlerin mutlaka tercih ettiği gondol gezileri şehrin en önemli aktivitelerinden biridir. Ayrıca bu gondol gezileri sırasında şehrin en fotojenik halini yakalayıp birbirinden güzel şehir manzaralarını kareleyebilirsiniz. Toplu taşımanın bile kanallarda işleyen Veporetto isimli su vasıtaları ile yapıldığı Venedik’te yürüyerek gezmek hem dar sokakları nedeniyle zor hem de her sokak birbirine benzediği için kaybolmak çok kolay. Bir şehir haritası edinseniz dahi Venedik’te en az bir kere kaybolacağınız konusunda size garanti veriyoruz.

Venedik’e Ne zaman Gidilmeli

Şehrin her mevsim güzelliği bir başka büyüleyici olsa Venedik seyahatiniz için doğru zaman cıvıl cıvıl eğlencelerin yapıldığı, her yerde renkli kostümler göreceğiniz, birbirinden güzel Venedik maskelerini takıp gönlünüzce eğleneceğiniz festival zamanları olacaktır. Aralık Mart ayları arasında şehre yapacağınız ziyaretler dünyaca ünlü Venedik karnavalının sürdürüldüğü zamana geleceği için eğlencenin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Sanata düşkün seyahat severler ise 2 senede bir Haziran Kasım ayları arasında ki Venedik Bienaline denk gelecek şekilde seyahat planlaması yaparlarsa çağdaş sanatın tadını çıkartabilirler.

Seyahatlerinizde daha sakin ortamları tercih ediyorsanız Venedik ne zaman ziyaret edilmemeli sorusunun cevabı ise yaz ayları olacaktır. Dünya’ca ünlü bir şehir olmasından ötürü yaz aylarında yoğun bir turist kalabalığı ile karşılaşacaksınız. Ayrıca suların üzerine inşa edilen Venedik’te yaz aylarında nem oranın çok yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz.

Venedik gezinizi daha uygun bir bütçe ile planlamak isterseniz birçok İtalya şehrinde olduğu gibi kış dönemi için seyahat planlayabilirsiniz. Konaklama fiyatlarının diğer aylara oranla çok daha uygun olduğu kış döneminde ayrıca şehir sakin olacağından Venedik’te ki güzel manzaralar eşliğinde dinlendirici rüya gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Kış döneminde yağışların biraz yoğun olacağında seyahatinizde tedarikli olmanızı öneririz.

İlkbahar ve son bahar aylarında Venedik, Akdeniz ikliminde olması sebebiyle en güzel zamanları geçirebileceğiniz bir dönemde olacaktır. Ancak sonbaharda ekim ayı gibi yağışlar başladığından ilkbahar ayları daha risksiz bir dönem olarak tercih edilebilir.

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik tarihte Avrupa’nın önemli deniz ticaret merkezlerinden biri olarak milattan önceki dönemlerden beri yerleşim olan bir şehirdir. Ayrıca birçok medeniyetin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu sebeplerden ötürü şehirde görülecek çok sayıda tarihi yapı bulunur. Özellikle seyahat süreniz kısıtlıysa Venedik’te ki bazı önemli noktaları görmeyi tercih ederek kısıtlı bir şehir turu yapmanızı öneriyoruz.

Şehirde ki görülmesi gereken en önemli nokta Venedik’in kent merkezi ve kalbi olarak adlandırılan San Marco meydanıdır. Meydanın çevresinde saray, kilise ve müzeler bulunduğu için hem bunları hızlıca gezme imkanına sahip olacaksınız hem de meydanı çevreleyen tarihi yapılan mimarilerini geniş bir açıdan izleyebileceksiniz. San Marco bazilikası, Çan Kulesi ve Dükler sarayı  meydanda göreceğiniz en önemli yapılardır.

San Marco meydanına yakın mesafede bulunan Ahlar köprüsü Venedik’in en iyi manzarasının görüldüğü köprü olarak bilinmektedir. Tarihi çağlarda hapishaneye götürülen mahkûmlar Venedik’ten geçerken son bir kez bakarlardı. Buradan ge

Meydanın hemen yanında Venedik’i ikiye ayıran büyük kanal bulunur. Bu kanalın çevresinde alışveriş yapacağını küçük butikleri, manzaraya karşı kahvenizi yudumlayacağınız cafeleri bulabilirsiniz. Büyük kanalın üzerinde bulunan Rialto köprüsü ise çarşılı bir köprü olarak dünyada 4 köprüden biridir. Bu köprü üzerinde bulunan çarşıda daha çok tekstil ürünleri satışa sunulmaktadır.

Venedik denildiğinde akla gelen ünlü Venedik Camlarını göreceğiniz Murano’da cam işleme ve üfleme sanatını yerinde izlemeniz Venedik’ten yapmadan dönmeyecekleriniz listesinde olmalıdır. Eğer seyahatiniz için geniş bir bütçe ayırdıysanız şehirde bir gondol turu yapmanızı öneriyoruz.

Venedik sanatı, doğal güzellikleri ve tarihi atmosferi bir arada harmanlanmış güzellikle bulacağınız masalsı bir kent. Bu sebeple en güzel seyahatlerinizden biri olarak gezi anılarınız arasında birinciliği alacağından hiç şüphemiz yok. Dünya’nın sayısı güzelliklerinden birine sahip olan Venedik’te bol bol fotoğraf çekip, kendinizi şehrin büyülü akıcılığına bırakmalısınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.