İtalya Blog

Vatikan: Dünyanın İkinci Küçük Ülkesi

Vatikan: Dünyanın İkinci Küçük Ülkesi

Vatikan: Dünyanın En Küçük Ülkesi

Dünyanın ikinci küçük, bir yandan da en görkemli ülkesine götüreceğim sizleri; Vatikan.  Yaklaşık 600 kişilik nüfusa sahip bu küçük ülkede hıristiyanlığa ait katolik mezhebinin sembolü olan Aziz Petrus Bazilikası bulunuyor. Ülke, İtalya’nın Roma şehri merkezinde Tevere Nehri üstünde kalan müthiş bir konumda bulunuyor. Bulunduğu konum ve hıristiyan alemi açısından önemi sebebi ile yılın her dönemi yoğun turist akımına uğruyor.

Ülkenin Yönetimi

Ülkenin yönetimi mutlak monarşidir. Papanın söylediği her söz karar hükmünde olup yasama, yürütme ve yargı sistemini tek başına yürütür. Bununla birlikte papa, katolik aleminin ruhani lideri olarak kabul edilir. Aynı zamanda devlet başkanıdır.

Papa ve Papanın Kabul Günleri

Vatikan'da bir ayin hazırlığı

Vatikan’da bir ayin hazırlığı

Papa, katolik mezhebinin ruhani lideridir. Vatikan şehrinde papalık ofisinde yaşımını sürdürür. Dünyanın dört bir yanından katolik kardinaller tarafından bir önceki papanın ölümü sonrası seçilir. Bir haftalık seçim süresine Boş taht dönemi, yani sede vacante denir. Papa, her hafta çarşamba günü Aziz Petrus Meydanı(Piazza San Pietro)’nda, bununla birlikte yazları Gondolfo Kalesi(Castle Gondolfo)’nde ayin düzenler.

Ülke Ekonomisi

Ülke gelirinin büyük bir kısmını bağışlar ve katoliklerden kesilen kilise vergileri oluşturuyor. Bunların yanında gazete, dergi ve tv yayını, aynı zamanda hediyelik eşya satışı da ülkeye büyük oranda gelir sağlıyor.

Ülke Savunması

Meydan güvenliği Roma polisi tarafından üstleniyor. Papalık sarayının güvenliği ise, İsviçreli muhafızlardan oluşuyor. İsviçreli muhafızlar,  katolik mezhebine bağlı olmak zorunda ve gönüllülük esasına bağlı olarak çalışırlar. Halberd adındaki keskin ve delici silahları sembolik gibi görünse de; tehlike anında kullanma yetkileri vardır ve öldürücü yapıdadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.