İtalya Blog

Rönesans ve Rönesans Akımı: İlk Bakış

06.06.2019
517
Rönesans ve Rönesans Akımı: İlk Bakış

Rönesans ve Rönesans Akımı

Rönesans kelime anlamı ile yeniden doğuş, günahlarından arınma anlamına gelen ingilizce bir kelimedir(renaissance). Tek bir sözcük de olsa aslında çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü; insana ve insanlığa, sanata, bilime verilen değerin başladığı noktadır.

Orta dünyanın kirli ve karanlık olduğu son dönemlerde cehalet hat safadaydı. Kız çocukları diri diri yakılır, şifacı kadınlar cadı olarak fişlenip asılır, tüm kararları kilise verirdi. Dini yönetim ön plandaydı. Fakat bu tutuma karşı çıkan birkaç aile, düşünür, bilim adamları, ressam vb. sanatçıları himayesi altına aldı ve sanat akımını ön planda tutmaya çalıştı. Bu ailelerden biri de Medici ailesiydi.

İstanbul’un fethi sonrası burada bulunan sanatçı ve bilim adamları da İtalya’ya göç ederler.

Bu dönemde sanatçılar, insanın ve insanlığın önemini hızlı bir şekilde tüm avrupaya yaydılar. Zaten akımın çok hızlı bir şekilde geliştiği söylenir. Bu durum insanları düşünmeye, sorgulamaya iter. Halk sanata ve bilime önem verir, dini sorgular. Dini düşüncelerde fikir ayrılığı oluşur ve hıristiyanlıkta dini mezhepler tam bu noktada meydana çıkar(katolik, ortadoks, protestan gibi.)

Akım, ilk olarak İtalya’nın Toscana eyaletinde Floransa şehrinde başlar. Zaten Floransa, taşından toprağına tarih ve sanat kokan mükemmel bir şehirdir. Her yerinde ünlü bir sanatçıya ait heykel, tablo vb. eserlere şahit olabilirsiniz.

Rönesans ve bu dönemin sanatçılarına ve onlara ait tüm eserlere İtalya Tarihi kategorisi altından ulaşabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.