İtalya Blog

Roma Gezi Rehberi

13.06.2019
806
Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

3000 yıllık tarih ve kültür birikimi ile gezilecek çok sayıda yapısı, binası ve dış mekânı bulunan Roma’da tur detaylarınıza göre önceden bir gezi planı yapmanız oldukça önemlidir. Roma için ulaşım planlamalarınız, ayırdığınız bütçe gibi birçok detayla paralel ilerleyecek gezi planınızı doğru yapmamanız durumunda Roma’da geçirdiğiniz günlerden tam manası ile verim alamayabilirsiniz. Görülmesi gereken birbirinden önemli yerleri görmeden seyahatinizi sonlandırmamanız oldukça üzücü olacaktır. Aşağıda belirtmiş olduğumuz şehrin kent simgelerine en rahat ulaşabileceğiniz nokta Navona ve çevresi. Bu noktada konaklamanız, şehrin tüm popüler simgelerine yürüyerek ulaşabilmeniz konusunda sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Navona ve çevresinde bulunan, yüksek hizmet kaliteli ve ortalama bütçe ile kalabileceğiniz birkaç otel sayacak olursak;

Piazza Navona

Piazza Navona

Özellikle Antik Roma döneminde kalan yapıların göz alıcı detaylarda olduğu bu rüya şehirde gezi planınıza erken saatlerde sadık kalarak ilerlemezseniz milyonlarca turistin yarattığı kalabalık sebebiyle geziniz sıkıcı bir hal alabilir bu nedenle gezilecek yerler için erken saatte harekete geçmelisiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Colleseum(Kolezyum)

Kolezyum

Kolezyum

Roma’nın en önemli yapısı olan Colleseum dünyanın 7 harikasından biri olması sebebiyle Roma seyahatinizde görülmesi gereken ilk yapı olarak listelerde yer alıyor. 50 bini aşkın kapasitesi ile dünyanın aynı zamanda en büyük amfi tiyatrosu olan yapı 8 yılda kurulmuş bir eser. Açılış törenlerinin 100 gün sürdüğü Collesium’da bu 100 günlük süreçte çok sayıda insan ve hayvanın öldürüldüğü bilinmektedir. Açılış töreninden sonra da gladyatör adı verilen savaşçıların yarıştığı ve kaybedenin öldürüldüğü bu arenalarda suçluların hayvanlara yem edildiği de bilinmektedir. Gladyatör filmini izleyenlerin etkisinden kolay kolay çıkamayacakları Colleseum gezisi sırasında bu vahşetin Antik Roma’nın tek eğlencesi olduğunu bilmeniz ürpertici olacak. Yapı depremden zarar görmüş olsa bile hücreler ve labirentler hala sağlam görünümdedir. Roma tarihinde ki bu vahşet Hristiyanlığın gelmesi ile sonlanmış ve yapı dini yapı, kışla ya da barınak olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Constantine Kemeri

Constantine Kemeri

Constantine Kemeri

Şenliklerde süslenen tak adı verilen cadde kemerlerinden olan Constantine Kemeri (Takı) Colleseum çıkışında görmeden geçilmeyecek bir yapı. Roma’da bozulmadan günümüze kadar gelen tek kemer olma özelliğine sahip olan Constantine Kemeri 2. Yüzyılda inşa edilmiş. Üzerinde bulunan antik Roma dönemi askerlerinin tasvir edildiği kabartma ve işlemeler göz alıcı güzelliktedir.

Roma Forumu ve Palatino Tepesi

Roma Forum

Roma Forum

Roma medeniyetinin beşiği olan Roma forumu büyük bir açık hava müzesi olarak çok sayıda antik Roma dönemi eseri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Palatino tepesi üzerine kurulu olan forum tarihte ticari faaliyetlerin sürdürüldüğü, siyasi kararların alındığı, dini törenlerin düzenlendiği devlet dairesi olarak hizmet vermiştir. 3000 yıllık Roma tarihinde sahneye çıktığı zamandan günümüze kadar 2000 yıl geçmiş olan Roma forumu içinde çok sayıda bazilika ve tapınak barındırmaktadır. Antik Roma mirasının tamamını göreceğiniz yapı Vesta tapınağı, Venüs tapınağı, Hostilia Mahkemesi ve Sezar tapınağı gibi çok önemli yapıları gezebilmenize olanak sunacaktır.  Yapı Colleseum’a yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Roma forumuna direkt bakan Palatino tepesi mitolojide Remus ve Romulus’un dişi kurt tarafından emzirildiği mağaranın bulunduğu yer olarak tanımlanmaktadır. Tepede aynı zamanda saray kalıntılarını görebilmeniz mümkün.

Aşk Çeşmesi(Fontana di Trevi)

Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Roma’da ünlü çeşmelerden biri Fontana di Trevi. Bayanların dilek tutup arkaları çeşmeye dönükken bozuk para atmaları ile bilinir. Çeşme yalnızca ülkemizde aşk çeşmesi olarak bilinir. Bu ismi aşk çeşmesi isimli filmden almıştır. Fontana di Trevi’ye Via Del Corso üzerinde Venezia Meydanı’na giderken sol tarafınızda sokak arasında görebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

İtalyanların en bilinen buluşma noktası olan İspanyol merdivenleri Roma’yı arkanıza alarak birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz, yiyecek ve içeceğinizi alıp yerli halk ile iç içe oturup muhabbet edebileceğiniz bir lokasyon olarak ilgi çekiyor. Merdivenlerin bulunduğu Piazza Di Spagna Meydanı alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağazayı bir arada bulabileceğiniz bir merkez. Gece hayatının nabzını da merdivenlerin olduğu bu bölgede tutmak mümkün. Geç saatlere kadar süren gizli partilerin davetiyelerinin bulunduğu satış yapan gençlerle irtibata geçerek Roma gecelerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Pantheon

Pantheon

Pantheon

Milattan sonra 100 senesinin başlarında yapıldığı düşünülen yapı Roma’da günümüze kadar en iyi korunan yapı olarak önem kazanıyor. Tüm Tanrıların Tapınağı manasına gelen isminden de anlaşılacağı üzere Antik Roma döneminde ki önemli dini merkezlerden biri olan Pantheon’un iç mekânında dev Roma sütunlarını görebilir sergilenen antik dönemden kalma heykellerin güzelliği ile büyülenebilirsiniz. Yapının tavanında bir delik olduğunu seçici gözler hemen fark edecektir. Binanın içine ışık girmesini sağlayan Oculus isminde ki bu delik önemli bir mimari detay olarak fotoğraf karelerinin içinde yer almayı hak ediyor. Binanın içinde ayrıca Antik dönemdeki kral mimar ve sanatçılara ait mezarları ve bu mezarların üzerinde ki işlemeleri görebilirsiniz.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Şehrin en önemli mimari yapılarından biri olan bazilika Roma Katolikleri tarafından önemli bir ibadet merkezidir. Dini yapının inşasında Michaelangelo ve Raphael gibi usta isimlerin de katkısının bulunması sebebiyle Barok ve Rönesans dönemine ait detayları olanca haşmetiyle görebileceksiniz.60 bini aşkın kişinin aynı anda ibadet edebileceği genişlikte olan bazilikada Pieta, Baldeken, 7. Alexander anıtları ve Aziz Petrus heykeli sergilenmektedir. Bazilikanın kubbesinden ise Roma’nın hayranlık uyandıran genel manzarasını seyredebilir ve unutulmaz fotoğraf karelerinizin arasında katabilirsiniz.

Castel Sant Angelo (Melek Kalesi)

Melek Kalesi

Melek Kalesi

Osmanlı hanedanlığından Cem Sultan’ın esir tutulduğu kale Vatikan sarayına olan bağlantısı ile ilgi çeken bir yapıdır. Bugün ki görünümünü orta çağ döneminden beri koruyan yapı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzede bulunan en önemli kısım ise ölü küllerinin saklandığı kapların sergilendiği bölümdür. Sala Delle Urne isminde ki bu bölüm göz alıcı duvar işlemleri ile ilgili çekmektedir.

Kalenin önünde bulunan Hadrian Köprüsü ise Roma’nın en önemli ve görselliği en etkileyici olan köprülerinden biridir.

Roma’ya gitmişken alışveriş yapmamak ayıp olur 🙂 Sizler için daha önce hazırladığımız roma alışveriş rehberi yazımıza göz atmanızda fayda var. Keyifli seyahatler !

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.