İtalya Blog

Pisa Kulesi : Mucizeler Meydanında Rönesans

20.06.2019
482
Pisa Kulesi : Mucizeler Meydanında Rönesans

Mucizeler Meydanında Rönesans: Pisa Kulesi

Floransa’ya komşu olan Pisa dünyaca ünlü eğik kulesi Pisa kulesi ile birçok ziyaretçiyi ağırlıyor olsa da mucizeler meydanında bulunan Pisa kulesi kadar Pisa katedrali ve meydanda ki diğer yapılarda oldukça etkileyici eserlerdir. Pisa katedrali dünyanın en güzel katedralleri arasında sayılmaktadır.

Pisa’ya Türkiye üzerinden direkt uçuşlar bulunsa dahi daha sık sefer düzenlenen Floransa üzerinden Pisa’ya ulaşmak oldukça kolaydır. Floransa’da toplu taşıma otobüsleri ile yaklaşık bir saatte ulaştığını Pisa şehrinde görülmesi gereken yapılan mucizeler meydanında bulunduğu için kısa sürede şehir de eserleri görebilmeniz mümkündür. Meydanın İtalyanca adı Piazza Dei Mirocoli olup meydan ve meydan da bulunan tün eserler Unesco Dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

"<yoastmark

Mucizeler Meydanı

Şehrin en önemli noktası olan Mucizeler meydanında seyahat severlerin görmeyi istedikleri tüm tarihi yapılar bir arada bulunmaktadır. Mirocoli Meydanının en önemli özelliği meydanda bulunan tüm yapılan mermerden inşa edilmiş olmasıdır. Başta eğimiyle tanınan Pisa Kulesi olmak üzere Pisa Katedrali ve Pisa vaftizhanesinde mermerden inşa edilmiştir. 1170’li senelerin başında inşasına başlanan Pisa kulesi zeminde ki bozukluk nedeniyle 3. Katından sonra yavaş yavaş eğimli hale gelmeye başlamıştır. Her yüz yılda bir yaklaşık 7 cm eğilen Pisa kulesine aynı anda sadece 30 kişinin ziyaretine izin verilebiliyor. Kulenin inşasının 200 seneden fazla sürdüğü biliniyor. Eğimin artması nedeniyle 1990 senesinde restorasyon yapılan kulenin günümüzdeki eğimi 1838 senesinde ki eğitin oranı ile aynı seviyeye getirilmiştir. Pisa kulesinin eğimi zemin kaynaklı olduğundan durdurulamadığı gibi yaklaşık 300 sene içinde tamamen yıkılacağı ön görülmektedir.

Önemli Yapılar

"<yoastmark

Meydanda bulunan bir diğer önemli, yapı Pisa katedralidir. Bu yapının inşası da yaklaşık 200 yıl sürmüştür. Toscana bölgesinin en büyük dinsel yapısı olan Vaftizhane gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak görülmesi gereken önemli yapılar arasındadır. Katedralin iç mimarisinde Bizans etkileri görülmektedir. Pisa’nin azizi olarak bilinen St. Renieurus’un mezarının bulunduğu Pisa katedrali dünyanın en etkileyici katedralleri arasında listelenmektedir.  12. yüzyılda inşasına başlanan ve 1363 senesinde biten  vaftizhane ise İtalya’nın en büyük vaftizhanesi olmakla beraber ünlü fizikçi Galileo Galilei’nin de vaftiz edilmesi ile önem kazanır. Meydanda ki diğer yapılar gibi 200 yıl kadar inşası devam eden vaftizhanenin dış duvarlarında heykeller ve dönemin kabartma sanatında örnekler bulunur. Yapının içi ise olabildiğince sade inşa edilmiştir. Pisa kulesi gibi eğilmeyen başlayan yapı İtalya Mucizeler meydanında bulunan 3 ünlü eserden biridir.

Tavsiyeler

"<yoastmark

Pisa şehrine yapacağınız ziyareti Pisa kulesinin çevresinde ki cimlerde doyasıya oturmak isterseniz bahar ya da yaz aylarına denk getirmeniz daha uygun olacaktır. Şehirde Akdeniz ikliminin hâkim olması nedeniyle sıcaklık her mevsim ılıman derecedir. Ancak yaz aylarında yapılan etkinliklerin çeşitliliği seyahat severleri bu aylarda şehre çekmektedir. Aralık ayında ise şehrin büyük Noel pazarı kurulduğu için yılbaşına doğru ziyaretinizi planlamanız halinde uygun fiyatlı hediyelikleri satın alabilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.