İtalya Blog

Ortaçağın Sessiz Kızılı: Bologna

Ortaçağın Sessiz Kızılı: Bologna

Ortaçağ’ın Sessiz Kızılı: Bologna

İtalya aşkı bir kez içinize düştüyse gitmeden görmeden olmaz elbet her şehri ayrı ayrı özletir kendini. Son dönemde adından sıkça bahsedilen Bologna İtalya’nın diğer şehirlerinde ve genel havasında ki dinamiklikten daha uzak olması ile dinlendirici bir tatil yapmak isteyen seyahat severlerin tercihi gözde destinasyonların başında geliyor. Hem İtalya aşkı düşmüşse içinize hem de sakin bir şekilde tarihi koklamak isterseniz Bologna size kollarını açıyor.

Bologna, şehrin ortaçağdan kalan mimarisinde kullanılan tuğlalar nedeniyle kırmızı rengin hâkim olduğu bir şehirdir. Bu sebeple İtalyan’lar tarafından Kızıl şehir olarak adlandırılmaktadır. Yerleşimin milattan önce 900. yıllarda başladığı bilinen şehirde ortaçağ mimarisini olanca görkemi ile gözlemleyebilmek mümkündür. Tarih boyunca Keltler, Etrüskler, Roma İmparatorluğu ve Roma Germen İmparatorluğunun toprakları arasında yer alan Bologna 2 dünya savaşı sırasında en çok bombardımana sahne olan bölgelerden olması nedeniyle günümüzde sol görüşün hâkim olduğu bir şehirdir. Yerleşiminin çok eski zamanlara dayanmasından ötürü Avrupa’nın en eski üniversitesi de Bologna’dadır. Bologna üniversitesi Dante, Erasmus gibi ünlü isimlere okul olmasından ötürü tarihi açıdan önemli yere sahiptir.1088 senesinde kurulan üniversite şehrin kültür ve yaşam kalitesini ciddi olarak yükselten değerdedir.

Bologna sosyal hayatta sessiz ve tarihi bir şehir olmasının yanı sıra İtalyan mutfağının en önemli mihenk taşlarındadır. Dünyaca bilinen bolonez sosun doğduğu toprak olan Bologna’nın en ünlü menüsü elbette ki bolonez soslu spagetti ancak şehirde dünya mutfağına ait birçok restoran bulunuyor. İtalya’nın yemek şehri olarak da anılan şehirde damak tadınıza uygun enfes bir İtalyan yemeği yemeden dönmemelisiniz.

Bologna Tarihi Yapılar

Bologna birçok farklı medeniyetin etkisinde kaldığı için tarih açısından da oldukça zengindir. Şehrin genel mimarisi ortaçağ etkileri taşımaktadır. Rönesans dönemine ait ayrıntıları da görebileceğiniz şehrin en önemli mimari detayı hemen hemen her binada görebileceğiniz “portico” adı verilen Avrupa’nın en iyi korunan revaklarıdır. Özellikle şehir meydanında bulunan harika revaklar fotoğraf çekilmeyi seven seyahat severleri mest edecek güzelliktedir.

Piazza Maggiore isminde ki şehir merkezi meydanında Bologna’nın en önemli sembollerinden biri olan Assenelli kuleleri yer almaktadır. 12. Yüzyıl ortalarında zengin aileler tarafından inşa edilen kuleler aynı meydanda bulunan Neptün çeşmesi kadar görülmesi gereken yapılardandır. 1560’ların başında inşa edilen Neptün çeşmesi şehrin diğer ünlü sembolüdür. Şehirde bulunan San Patronio Bazilikası hala inşası devam eden dünyanın en büyük 15. Kilisesi olarak gotik mimarinin en önemli eserlerinden biridir. 1390 senesinden inşasına başlanan bazilika 5. Yüzyılda yaşayan Aziz Petronius anısına yapılmıştır.

Maggiore meydanında bulunan bir diğer önemli yapı ise belediye sarayıdır. 16. Yüzyıl mimari etkileri görünen ve eskiden saray olarak kullanılan yapıda 19. Yüzyıla kadar resim, heykel ve özel eşyaların bulunduğu müze bulunmaktadır. Şehirde ki en önemli müze ise Pinacoteca Nazionale olarak bilinen ulusal müzedir. 13-18 yüzyıllar arasında ki dönemlere ait satan eserlerinin sergilendiği müzede aynı zamanda güzel sanatlar akademisi yer almaktadır.

Bologna İçi Ulaşım

Bologna diğer İtalyan şehirlerine göre daha minimalist bir yüz ölçümüne sahip olduğu için şehirde ki birçok yere yürüyerek ulaşılması mümkündür.  Küçük yapısı nedeniyle metro ağı bulunmayan şehirde tur otobüsleri kullanılırsa görülmesi gereken mekânlarda hızlıca ulaşım sağlanabilir. Taksi tercih edecek seyahat severleri taksi ücretlerinin yüksek olduğu konusunda ayrıca bilgilendirmek isteriz. Şehrin uluslararası havalimanı ise şehir merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta olduğu için Bologna seyahatinizde şehir için ulaşıma dair sorun yaşamadan gezinizi keyifler sürdürebilirsiniz.

Şehre başka bir şehirden gelecekseniz en kolay ulaşım yolu İtalya’nın tüm şehirlerinde hizmet veren trenlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.