İtalya Blog

Milano : İtalya’nın Moda Başkenti

21.06.2019
735
Milano : İtalya’nın Moda Başkenti

Milanı : Modanın Kalbi Burada Atıyor

Lombardiya isimli kuzey İtalya bölgesinin başkenti olan Milano şehir hayatının tam göbeğinde bulunan İtalya moda ve tasarım denildiğinde ilk akla gelen şehir olması ile tanınmaktadır. Özellikle alışveriş yapmayı seven seyahat severlerin tercihi olan Milano’da birçok farklı kültürün izini görmeniz mümkündür.

Milano Tarihi

Milattan önce 600’lü yıllarda kurulan Milano şehri tarihte ki önemli olaylara tanıklık etmesi ile birçok farklı hâkimiyetin izlerini taşmaktadır. İtalya’nın en büyük ikinci kentidir. Milattan önce 200’lü senelerde Roma imparatorluğunun hâkimiyetine giren şehir. Milattan sonra 5. Yüzyıl itibariyle şehrin çok sayıda göç alması ile birlikte Cermen’lerin hâkimiyeti altına girmiştir. Rönesans döneminde Rönesans’ın merkezinde olan şehirlerden biri olan Milano bu dönemde Fransa İsviçre ve İspanya’nın hâkimiyetinde tarihte ki önemini sürdürmüştür. İtalyan birliğinin kuruluşunun ilk adımları da gene Milano’da atılmıştır.

Milano

Milano

Türkiye’den 3 saatlik yolculuk ile varılan Milano’da özellikle kış ayları kuzey İtalya bölgesinde bulunmasına bağlı olarak sıfır dereceleri görmeniz mümkündür. Eğer soğuk havayı tercih etmiyorsanız Milano’ya yapacağınız seyahat için bahar aylarını tercih etmeniz ılıman iklimin etkisiyle daha doğru bir karar olacaktır. Ancak şehrin en önemli etkinliğinin şubat mart aylarında yapılan Milano karnavalı olmasından ötürü kış aylarında yapılacak bir gezide daha fazla keyif alabilirsiniz. Etkinliklerin kış ayında olması ve Noel zamanında şehirde bulunmak isteyen seyahat severlerin şehre gelmesi nedeniyle kış aylarında da Milano’nun çok kalabalık olduğunu belirtmek isteriz. Eğer tercihiniz daha sanatsal bir gezi olacaksa ünlü tasarımların sergilendiği açık hava müzesinin kurulduğu Nisan aylarında bir gezi yapmanızı öneriyoruz.

Yaz aylarında şehirde nem olması nedeniyle günlerin epey sıcak geçmesi şehre turistlerin gelmesini engelleyen bir detay değil. Ancak eğer sıcak bir gezi tercih etmeyeceksiniz şehri ilkbahar ya da son bahar aylarında ziyaret etmelisiniz.

Milano’ya yapacağınız gezi şehir hayatının çok gelişmiş olmasına bağlı olarak farklı amaçlara hizmet edecektir. İsterseniz şehrin geneline yayılan tarihi yapıları gezebilir, müzelerde ki sanat eserleri görebilir ya da şehrin gastonomik güzellikleri için farklı mekânları gezerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Sadece tarihi yapıları gezmenin yaklaşık 2-4 gün olduğu Milano seyahati için 5-7 günlük bir zaman ayırarak şehirde ki görülmesi gereken birçok yapıyı görebilirsiniz.

Milano’da Rönesans

Duomo di Milano

Duomo di Milano

Tarihte çok sayıda medeniyetin etkisinde kalan Milano’da birçok tarihi eseri görebilir Rönesans’ın etkisi taşıyan mimari özellikleri olan yapıları gezebilirsiniz. Duomo Di Milano, Milano geziniz sırasında görmeniz gereken en ünlü dini yapılardan biri olarak ziyaret edilmesi gereken adreslerin başında geliyor. Gotik mimarinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen katedralin 1380’li senelerde inşasına başlanmıştır. Çatısında en mükemmel gün batımı ve şehir manzarasını izleyebileceğiniz için yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Sforzesco Şatosu ise özellikle müze gezmeyi tercih eden seyahat severlerin bir numaralı yapısı olacaktır. Şatonun bir bölümünde bulunan antik çağlar müzesinde Milano’da tarih boyunca hâkimiyet gösteren medeniyetlerin birçok eserini görebileceksiniz. Ayrıca Müzik aletleri müzesi ve resim galerisi tarih aşıklarını da bu yapıyı ziyaret etmeye yönlendirmektedir.

Doğaseverler için şehirde çok sayıda park ve bahçe bulunmaktadır. Yeşilin en güzel tonlarını göreceğiniz parklarda zaman geçirerek dinlenebilirsiniz.

Milano şehri hayatında ki hareketlilik ve çeşitle herkesin hayatında görmesi gereken bir dinamizme sahiptir. Seyahatiniz sırasında siz de kendinize göre bir aktivite bulup keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.