İtalya Blog

Michaelangelo(Mikelenjelo) Kimdir, Hayatı ve Tüm Eserleri

01.06.2019
524
Michaelangelo(Mikelenjelo) Kimdir, Hayatı ve Tüm Eserleri

Michaelangelo Kimdir ?

Yaşamı

Tam adı Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni . 6 Mart 1475’de Caprese’de doğar, 18 Şubat 1564 Tarihinde Roma’da hayata gözlerini yumar. Rönesans dönemi heykeltraş, ressam, mimar ve batı sanatının gelişimi üzerinde müthiş bir etki bırakan şairdir.

Michaelangelo, yaşayan en büyük artist olarak bilinir ve onun eserleri alanında dünyanın en iyileri olarak tanınır. Bilinen en büyük eserlerinden biri; dönemin Papa’sı tarafından kendisine zorla yaptırılan bir resimdir. Resim tuval üzerine değil; Vatikan içerisinde bulunan Sistina Şapeli’nin tavanıdır. Asıl ilgi alanı ise mermer ile yaptığı heykelleridir.

Michaelangelo Floransa’da düşük statüde bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesiyle bir süre oraya buraya savrulan genç yetenek, babasının itirazlarına rağmen 13 yaşında Domenico Ghirlandio‘ya çıraklık yapmaya başladı. Burada 3 yıl çıraklık yaptıktan sonra ayrıldı. Yetenekli olduğu farkedilince, kentin önde gelen soylarından Lorenzo de Medici tarafından sahiplendi.

Sistina Şapeli’nin Tavanı

İleri yaşlarında daha da ünlenen heykeltraş, dönemin Papası tarafından zorla resime yönlendirildi. Vatikan’ın en ünlü yapılarından biri olan Sistina Şapeli, tavanı boş olarak durmaktaydı. Papa, bu durumdan rahatsız olmakta idi. Yıkılması gündeme gelmişti fakat papa daha yenilikçi bir çözümle şapeli günümüz görüntüsüne zorla da olsa kavuşturdu. Genç yetenek olan Michaelangelo Floransa’dan getirtildi. Kendisi ne kadar resim sanatına ilgili olmadığını söylese de, papayı ikna edemedi ve çalışmalara başladı.

Uzun vakit alan bu çalışma, ayinlerin ve diğer aktivitelerin sarkmasına neden oluyordu. Tavanın resmedilmesinden birkaç defa vazgeçen Michaleangelo, papayı bir türlü ikna edemedi. Bu süreçte farkedilen bir diğer yetenek ise Raphael Santi idi. Santi, bu iş için Papaya talip olduğunu birkaç defa söyledi fakat, Papa Michaelangelo konusunda ısrarcıydı. Sonuç olarak tavan mükemmel bir bütünlük ile Michaelangelo tarafından boyandı.

Adem ile Havva

Adem ile Havva

Michaelangelo’nun Heykeltraş Olarak Yaptığı Eserleri

Yaptığı tüm heykellerde inanılmaz detaylar olduğunu görebilirsiniz. Aşağıda birkaç heykel fotoğrafı bulabilirsiniz.

Meryem Ana ve İsa Heykeli

Adem Heykeli

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.