İtalya Blog

İtalyan Mutfağının En Sevilen Lezzetleri

23.06.2019
681
İtalyan Mutfağının En Sevilen Lezzetleri

İtalyan Mutfağının En Gözde Lezzetleri

Gastronomi alanında dünyanın önde gelen mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı kendine has bir Akdenizli olarak gurmelerin kalbinde birinci sırada olan lezzetlerin ana vatanıdır. Özellikle pizza ve makarna denildiğinde akla gelen İtalyan mutfağı Türk mutfağı ile benzeyen detaylara sahiptir. Özellikle zeytinyağı ve hamur işi denildiğinde İtalyan mutfağı aynı Türk mutfağı gibi öne çıkmaktadır. İtalyan mutfağında yemek bir sanat olarak ele alındığı için dünyaca ünlü tatlarında bu mutfakta doğduğuna şaşırmamak gerekir.

İtalya’nın bölgelerine göre mutfağın detayları değişse de genel hatları ile taze makarnalar, ince hamurlar, az pişirilmiş detaya sahip diri lezzetler, değdiği yemeği taçlandıran bin bir peynir çeşidi ve soslar İtalyan mutfağının demir başları olarak sıralanmaktadır.

Aldente Penne Arabiata

aldente penne arabiata

aldente penne arabiata

Türkiye’de de sıklıkla adını duyduğumuz Penne arabbiata domates sosu ve baharatlarla lezzetlenmiş makarna olarak bilinmektedir. İtalya’nın kendine has pişirme usulü olan makarnaların sıcak su içinde 5 dakika tutulması ile yapılan aldente makarnanın üzerine eklenen Penne Arabbiata sosu ile İtalyan usulü makarnanızı keyifle tüketebileceksiniz. Sosun üzerine eklenen permasan peyniri ve acı baharatlarla İtalya gezinizde tadacağınız ayrıcalıklı bir lezzet olacak.

Aldente, İtalyancada az pişmiş anlamına gelmektedir.

Risotto

risotto

risotto

Sebze tavuk ya da et ürünleri ile karıştırılarak yapılan farklı çeşitlere sahip Risotto gene İtalyan mutfağında doğup dünyanın birçok bölgesine yayılan eşsiz bir lezzettir. Özellikle et ya da tavuk gibi ana yemeklerin yanına eklenen risottolar İtalya geziniz sırasında en seçkin şaraplar ile harmanlanarak pişirilmektedir. Özel risotto pirincinin kendine has nişastasını salması ile ayrı bir lezzete kavuşan risotto İtayla seyahatiniz sırasında yerinde denemeniz gereken başlıca İtalyan lezzetleriniz arasında mutlaka bulunmalıdır.

Calzone

calzone

calzone

Pizza hamuru ile yapılan Calzone Türk mutfağında ki kapatılmış pideler ile benzer özelliklerdedir. Pizza hamurunun kapatılması ve içine mozarella peyniri be fesleğen eklenmesi ile yapılan bu eşsiz lezzet farklı malzemelerle de hazırlanabilmektedir. İtalya seyahatinizde vazgeçilmez sokak tatlarından biri olacak olan Calzone doyurucu olması ile özellikle öğrenci seyahat severlerin en çok tercih edecekleri İtalyan lezzetlerinden olacaktır.

Bruschetta

bruscetta

bruscetta

Türkiye’de annelerimizden anneannelerimizden gördüğümüz bu yemek aslında bir İtalyan lezzeti olarak İtalya mutfağının ilk sıralarında yer alıyor. Sarımsak ve zeytinyağının mükemmel uyumu ile taçlanan Bruschettalar aslında ekmek dilimlerinin üzerine çeşitli malzemelerin konulması ile elde edilen basit yapımlı yiyeceklerdendir. Ekmeğe sürülen zeytinyağı ve sarımsak aroması ile üzerine konuşan her türlü garnitüre ayrıca bir lezzet katan bruschetta’lar gene ekonomik bir tatil geçirmek isteyen seyahat severlerin başlıca tercihlerinden biri olarak önümüze çıkıyor.

Caponata

caponata

caponata

Özellikle vegan ve vejetaryen seyahat severlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri bir lezzet olan Caponata patlıcan, domates, sarımsak, yeşil zeytin, zeytinyağı ve soğan gibi malzemelerin pişirilip seçkin baharatlar ile lezzetlendirilmesi şeklinde hazırlanan bir yemek çeşidi. Caponata yapılırken istenilen lezzeti elde edebilmek için eklenen patlıcanlar önceden acı suyunu kurutulmak sureti ile bıraktırılıyor ve fırınlanıyor. Böylelikle pişirme sırasında patlıcanın acımsı tadını Caponata’nın içinde hissetmiyorsunuz. Seyahatinizde özellikle ünlü restoranlarda denemenizi önerdiğimiz İtalyan gözdelerinden olan Caponata Türk mutfağında ki şakşuka ile benzerlik taşıyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.