İtalya Blog

İtalya Vizesi Nasıl Alınır ? Tüm Detaylar

11.06.2019
455
İtalya Vizesi Nasıl Alınır ? Tüm Detaylar

İtalya Vizesi Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?

İtalya, yılın her sezonunda dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan büyük bir ülke. Tarihi ve kültürel zenginlikleri sebebi ile ülkenin her bir noktası ayrı bir değer görüyor. İtalya, Avrupa Birliği’ne bağlı bir schengen ülkesi. Bu sebeple ülkeye girebilmeniz için schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. İtalya vizesi olarak bilinen vize, aslında İtalya’dan alınmış bir schengen vizesidir.

Nereden Alınır ?

İtalya vizesi başvurusu, Türkiye’de yetkili kurum olan iData tarafından kabul edilir. Alınan başvuru İtalyan Konsolosluğu onayı sonrası ziyaretçiye yine iData şubesinden teslim edilir. Ülkemizde beş adet iData şubesi mevcut. Bunlar;

 1. Bursa
 2. İstanbul Anadolu Yakası
 3. İstanbul Avrupa Yakası
 4. İstanbul Harbiye(VIP Başvuruları kabul ediyor)
 5. Trabzon

Başvuru Koşulları Neler ?

İtalya vizesine başvuru koşulları sizin seyahat amacınıza, konaklama türünüze ve seyahat aracınıza göre değişkenlik gösteriyor. Konuyu biraz açarsak; iş seyahati yaptığınızı ele alalım, konsolosluk tarafından şirketinize ait bir çok bilgi ve evrak talep edilebilir. Konaklama türünüz de vize başvurunuzun gidişatı konusunda belirleyici etkenlerden biri. Davetiye veya otel konaklaması olarak ikiye ayrılan bu başvuru türünde davetiye ile İtalya’da yaşayan bir yakınınızın yanında kısa süreli konaklama yapabilir veya otel konaklaması yapabilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Vize başvurusunu bireysel olarak yapabileceğiniz gibi, aracı kurumlar ile de işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Aracı kurumlar bir çok işlemi sizin için hallediyor. Biz bu yazımızda aracı kurum kullanmadığınızı ve turistik amaçlı başvurduğunuzu düşünerek yönlendireceğiz. Öncelikle buradan gerekli evraklar listesinden seyahatinize uygun evrak listesini indirin ve ilgili evrakları hazırlayın.  Standart evraklar aşağıdaki gibidir;

 1. Pasaport,
 2. Kimlik fotokopisi,
 3. Başvuru formu,
 4. Biometrik fotoğraf(35X40),
 5. Seyahat sağlık sigortası(30.000€ teminatlı),
 6. Vize harcı
 7. Konaklama yapacağınız otele ait rezervasyonunuz
 8. Uçak biletiniz

Tüm evraklarınızı hazırladığınızda randevu adresi üzerinden randevunuzu alıp belirtilen tarihte evraklarınızı teslim etmeye gidin. İlk vize başvurunuz ise parmak izi vermeniz gerekebilir. Bu durum sizin ilgili ofise tekrar gitmenizi gerektirecektir. Vize başvuru süresince İtalyan Konsolosluğu sizi mülakata çağırabilir, ibraz ettiğiniz evrakların dışında ekstra evraklar da isteyebilir. Başvurunuz bukadar. Başvuru sonrasında aksi belirtilmediği sürece sizlere yalnızca beklemek kalıyor. Başvurunuz sonuçlandığında iData tarafından bilgilendiriliyor ve olumlu/olumsuz sonucu ilgili şubeden pasaportunuz ile birlikte alıyorsunuz.

İtalya Vizesi Başvuru Ücreti Nedir ?

Aşağıdaki tabloda vize türleri ve yaşlara göre başvuru fiyatları belirtilmiştir, sizler için en uygun fiyatları görebilirsiniz. Başvuru ücretleri normal başvuruda yalnızca nakit olarak, VIP başvuruda ise nakit ve kredi kartı ile alınabilir.

Vize Ücreti0 – 6 Yaş6 – 12 Yaş12+ Yaş
Schengen0 TL 0 TL388 TL
Ulusal750 TL750 TL750 TL
* Diğer0 TL227 TL227 TL
Eğitim (90 gün ve altı)0 TL0 TL0 TL 
Eğitim (90 gün üzeri)324 TL324 TL324 TL

VIP Vize Başvurusu

Eğer kısıtlı zamanınız var ve beklemek istemiyorsanız, aşağıdaki fiyatlar ile hızlandırılmış vize başvurusu yapabilirsiniz.

VIP vize başvurusu, başvurunuzun sonucunu etkilemez. Yalnızca süreci hızlandırmaya yönelik bir başvuru türüdür.

VIP başvuruyu yalnızca İstanbul Harbiye ofisinden yapabilirsiniz.

VIP Hizmet Bedeli
12 Yaş altı12 Yaş ve üstü
255 TL503 TL

Vize süreci, başvuru ve diğer konularda aklınıza takılan her şeyi iletişim bölümüzden veya konu altından yorum ile bizlere ve diğer kullanıcılarımıza iletebilirsiniz. Keyifli seyahatler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.