İtalya Blog

İtalya Festivalleri

25.06.2019
645
İtalya Festivalleri

İtalya Festivalleri

İtalya Akdeniz ikliminin ılıman etkisi ile özellikle yılın her dönemi ziyaret edilebilir olması sebebiyle yıl içinde çok sayıda turisti ağırlayan ülkelerden biridir. Her mevsim birçok şehri gezmek mümkün olabildiği için sadece belli bir mevsime yönelik ziyaret yapılmamaktadır. Ancak ülkede ki belli başlı festivaller özellikle o festival ile ilgilenen seyahat severleri ülkeyi ziyaret etmeye yönlendirmektedir. İlgi alanlarınıza göre İtalya’ya yapacağınız seyahati festivallerle aynı tarihlere getirerek hem ülkeyi gezebilir hem de ilgi alanlarınıza göre İtalya’da daha keyifli ve daha verimli vakit geçirebilirsiniz. Eminiz ki İtalya festivalleri aklınızı başınızdan alacak.

İtalya’da yapılan festivaller genellikle şehre ve bölgeye göre farklılık gösteren değişkenliktedir. Milano’da moda festivalleri daha çok rağbet görürken, Toskana bölgesinde şarap festivalleri daha çok tercih edilmektedir. Bu festivallerin yanı sıra gene şehre göre daha yerel festivallerde düzenlenmektedir. Yerel festivaller ağırlıklı olarak dini ya da yerel bölgenin gastronomik lezzetlerine yönelikken şehirlerde yapılan festivaller ilgi alanlarına daha fazla hitap etmektedir.

Şehirlerin isimleri ile bilinen genel festivaller her ne kadar şehre özel festivallermiş gibi görünse de dünyaca ünlü festivallerdir.

Milano Moda Festivali

milano moda festivali

milano moda festivali

İtalya’nın moda başkenti olarak kabul edilen Milano’da yıl içinde iki kere düzenlenen festival Milano Moda haftası olarak da bilinmektedir. Paris şehrinde yapılan moda haftasında olduğu gibi Avrupa’da ki modanın nabzını tutan Milano Moda Festivalinde hazır giyim sektörünün en ünlü markalarının yeni kreasyonlarını görebilir seçkin parçaları ilk olarak siz satın alabilirsiniz. Eğer mesleki anlamda tekstil ile ilgileniyorsanız işinizi geliştirmeniz açısından bu festivale katılmanız verimli olacaktır. Yıl içinde iki kere düzenlen moda festivallerinin ilgi Şubat ayında olmaktadır. Şubat ayında ki festivalde ilgili yılın bahar yaz kreasyonları görülebilirken eylülde yapılan 2. Festivalde ise bir sonraki yılın sonbahar kış kreasyonlarını görebilmeniz mümkün olacaktır.

Venedik Film Festivali

venedik film festivali

venedik film festivali

1932 senesinden beri her sene yapılan festival İtalya’da ki en çok ziyaret alan festivallerdedir. Eylül ayı başında gerçekleşen film festivali 8. Sanata karşı ilgili olan çok sayıda sinemaseveri şehirde konuk etmektedir. Venedik’in kendine has güzelliğini sanatla bütünleştiren festival Venedik Lido adasında düzenlenmektedir. Dünyanın en önemli film festivallerinden olan Venedik film festivali birçok yeni sanatçıyı birçok kişi tarafından tanınır hale getirmesi ile ünlenmiş bir festivaldir. Venedik Bienali kapsamında düzenlenmektedir.

Pisa Köprü Savaşları Festivali

pisa şehri

pisa şehri

Yüzyıl ortalarında Arno nehrinde yaşanan bir savaşın yeniden canlandırması olan bu festival renkli görüntülere sahne olan eğlenceli festivallerden biri olarak Pisa şehrinde düzenleniyor. Haziran ayının son pazarında düzenlenen festivalde iki grup kazanmak için köprüde karşı karşıya geliyor. Festival’in en güzel yanı bu canlandırmada 16. Yüzyıl kıyafetlerinin giyilmesi. Festivali izlerken kendinizi o dönemde hissedeceksiniz.

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı

Dünya ünlü Venedik maskelerinin bin bir çeşidinin bir arada görülebileceği dünya üzerinde ki en meşhur festivallerden olan Venedik karnavalı orijinal ismi ile Carnevale di Venezia olarak bilinmektedir. Her yıl 40 günlük bir dönemde süregelen festival İtalya’nın en renkli görüntülerinin olduğu festivaldir. Şubat ayının 3ç haftası başlayan festivalin en hareketli zamanı ilk 15 günlük dilimdir. Karnaval süresince şehirde herkesin bir birinden güzel maskeler takıyor olması, dönem kıyafetleri adeta tarihte yolculuk ediyormuş hissiyatı yaratıyor. Karnaval süresince şehirde türlü eğlencelerin ve aktivitelerin yapılması kış ayı olmasına rağmen şehre çok sayıda turistin gelmesini sağlayan detayda. Özellikle Venedik’te suların yükselmesi nedeniyle kışın daha hareketsiz olan Venedik bu festival ile kış döneminde de oldukça hareketli bir dönem geçiyor.

Bu dönemde otellerde ki doluluğun yüksek olduğunu ve erken davranmazsanız yer bulamayacağınız belirtmek isteriz.

Karnavalın tarihte ki amacı baharı karşılamak olsa dahi kullanılan maskelerin ise sınıf farklılıklarını ortadan kaldırma amacını taşımasına rağmen günümüzde gondolların süslenmesi renkli eğlencelerin yapılması ve maskelerin sembolik olarak takılmaya devam edildiği en ünlü festivallerden biri olarak seyahat severleri Venedik şehrine davet ediyor.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.