İtalya Blog

Gladyatörler Şehri: Roma

13.06.2019
567
Gladyatörler Şehri: Roma

Gladyatörler Şehri: Roma

Dünya’nın 7 tepe üzerine kurulmuş 2 şehrinden biri olan Roma 3000 yıla varan geçmişi ile dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak önem kazanan şehirlerdendir. Birçok medeniyetin başkentliğini yapan şehir tarih severlerin birincil adresi olarak tercih edildiği kadar, çok çeşitli eğlencelere sahne olan gece hayatı, İtalya’nın diğer önemli şehirlerine kolaylıkla ulaşma imkânına sahip olması ve göz alıcı mimarisiyle seyahat severlerin gözde destinasyonlarındadır.  Aniane ve Tiber nehirlerinin arasına kurulmuş olan şehirde doğal güzelliklerde diğer özellikleri kadar ön plana çıkmaktadır.

Efsaneye göre şehrin kurucuları Remus ve Romulus bir dişi kurt tarafından yetiştirilmişlerdir. Bu efsane nedeniyle şehre yapacağınız gezide birçok yerde dişi kurt tarafından emzirilen bebeklerin figür ve heykellerini göreceksiniz. Şehrin bilinen kuruluş tarihi milattan önce 700’lü yılların başıdır. İtalyan Rönesansı ve Fransız ihtilali dönemlerinin en yoğun etkilerinin görüldüğü şehir kara ve hava ulaşımının yanı sıra demir yolu ulaşımıyla da Avrupa’nın ulaşım merkezlerinden biridir.

Colesseum

Colesseum

 

Roma şehrini diğer birçok şehirden ayıran bir diğer özellik dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın da Roma sınırları içinde bulunmasıdır. Bu özelliği ile şehir iki ülkenin de başkenti olarak adlandırılmaktadır. Tarihi yapılar kadar Barok ve Rönesans dönemlerine ait mimari özellikleri ile romantizm şehri olarak isimlendirilen Roma’nın tersten okunuşu da Amor yani İtalyanca aşk demektir. Bu nedenle aşıklar şehri olarak isimlendirildiğini duyabilirsiniz. Ilıman iklimi sayesinde her mevsim turistler tarafından tercih edildiği için dünyanın en çok ziyaret alan ülkelerinin başında gelmektedir. Ülkede Mayıs Ağustos aylarında çeşitli kültürel etkinlikler sürdürüldüğünden daha sakin bir dönemi tercih eden seyahat severlerin bu dönemlerin dışında kalan zamanlarda seyahat planlamasını önerilmektedir. Mart Nisan ayları en ılıman sıcaklıkların olduğu dönemdir, eğer şehirde romantizmin tadını çıkarmak isteyenlerdenseniz buğulu sonbahar günlerini tercih edebilirsiniz. Ekonomik bir tatil isteyenler içinse sıcaklığın en düşük olduğu kış aylarında çok uygun fiyata uçak bileti ve konaklama imkânları bulunmaktadır. Tüm bunların yanında Roma’da alışveriş tatilinizin en keyifli bölümü olacak.

Şehri İkiye Bölen Nehir : Tevere (Tiber Nehri)

Şehirde 400 kilometre uzunluğa sahip olan Tiber nehrinin varlığı il çok sayıda köprü bulunmaktadır. Çeşitli tarihi dönem ve medeniyetlerin izlerini taşıyan bu köprüler eski ve yeni şehir bölgelerini birleştirmektedir. Bu köprüler özellikle fotoğraf severlerin mükemmel fotoğraflar kareleyebilecekleri adresler olarak günün her saati turist kalabalığını ağırlamaktadır. Şehirde gezilecek yerler tarihi geçmişi nedeniyle çok sayıda ve şehrin geneline yayılmış durumdadır. Kapsamlı bir gezi turu yapmak için Roma’nın tamamına yaklaşık 1 hafta ayırmak gerekecektir. Eğer şehrin ana hatlarını görmeniz sizin için yeterli olacaksa 3 gününüzü Roma’ya ayırarak diğer İtalya şehirlerine yönelebilirsiniz. Ancak Roma’nın saklı güzelliklerini tatmak için ayrılması gereken sürenin en az 5 gün olmasını öneririz.

Phanteon

Phanteon

Roma Tarihi Yapılar

Roma İmparatorluğunun merkezi olan şehirde görülmesi gereken en önemli yapı tartışmasız Colleseum olacaktır. Milattan sonra 80-85 yılları arasında inşası tamamlanan 55 bin kişilik bu muazzam yapı filmlere konu olan gladyatör savaşlarının yapıldığı yapıdır. Açılış zamanından 100 günü aşkın süre boyunca hayvan ve insanların kurban edildiği bu yapı günümüzde göz alıcı mimarisiyle Roma’nın en çok ziyaretçi ağırlayan yapısıdır.

Şehirde görülmeden geçilemeyecek bir diğer yapı ise Trevi yani Aşk çeşmesidir. Her yıl binlerce turist Roma’ya tekrar geleceği inanışıyla içine dilek paraları atmaktadır. Toplanan dilek paraları ise yoksullara yiyecek yardımı olarak değerlendirildiğinden dileyecek iyi bir dileğiniz olmasa bile çeşmeye para atmadan dönmemenizi öneririz.

Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Roma Ulaşım

Şehirde ulaşım için geniş zamanlar ayırmak istemiyorsanız tarihi şehir bölgesinde konaklamanızı öneriyoruz. Görülecek birçok yapının bu bölgede olması sebebiyle yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer seyahatiniz sırasında şehir içinde ulaşım aracı kullanmanız gerekiyorsa 7/24 hizmet veren otobüsler en ekonomik ulaşım metodu olacaktır. Roma’da iki ayrı havalimanı bulunmaktadır. En büyük havalimanı olan Fiumicino Havalimanı(Leonardo Da Vinci Havalimanı olarak da bilinir) oldukça kalabalıkken Ciampino havalimanı, Fiumicino havalimanına göre daha sakindir. Eğer seyahatinizde sıklıkla şehir içi ulaşım tercih edeceksiniz RomaPass Card almanız uygun olacaktır. 2 ya da 3 günlük geçerlilik imkânı olan pass cardlar ile tercih edeceğiniz 1 ya da 2 müzeye ücretsiz giriş yapabilmeniz de mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.