İtalya Blog

Floransa : Toskana’nın Altın Kızı

Floransa : Toskana’nın Altın Kızı

Floransa : Toskana’nın Altın Kızı

Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa Toskana bölgesinin ve hatta İtalya’nın sanatsal anlamda en gelişmiş şehri olarak seyahat severlerin göz bebeği olan bir şehirdir. Mimari, sosyal hayat, İtalyan mutfağı, sanatsal etkinlikler başta olmak üzere çok yönlülüğü sevenlerin uğrak noktası olan Floransa aynı zamanda birçok ünlü ve görülmesi gereken yapıya ev sahipliği yapıyor.

Rönesans Akımının Başladığı Şehir

Şehrin milattan önce 59. Yüzyılın ortalarında kurulmuş olması özellikle çok çeşitli mimari akımlara ait yapıların görülmesine olanak sunmaktadır. Şehri 3 yüzyıl boyunca İtalyanların ünlü Medici ailesi yönetmiştir. Sonrasında Avusturya’ya bağlanan şehir daha sonra Toskana bölgesiyle beraber İtalyan hâkimiyetine geçmiştir.

Floransa

Floransa

Floransa Arno nehri etrafına kurulmuştur. Nehrin varlığı hem şehir doğal güzellikleri ile cezbedici bir merkez olmasını sağlamıştır hem de kış aylarında ki soğuk etkisini yumuşatarak ılıman bir iklim yaratmıştır. Kentte yıl boyunca yağış görülmesine bağlı olarak en yağışsız dönem olan ilkbahar aylarında ziyaret edilmesi daha uygundur.

Festivaller Şehri Floransa

Eğer festival dönemlerinde şehri ziyaret etmek isterseniz şubat ayında sevgililer günü içe başlayan festival şehrin en önemli etkinliği. İlkbaharda müzik festivali, haziran ayı itibariyle de dans festivallerinin varlığı turistleri şehre çekmektedir.

Şehir gezilebilecek birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple seyahatinizi uzun planlamanızı öneriyoruz. Özellikle sanat müzeleri ile sanatseverleri cezbeden şehrin tamamı bir açık hava müzesi olarak seyahat severleri ağırlıyor.

Şehrin en önemli müzesi Medici ailesinin kişisel sanat koleksiyonunun sergilendiği Uffizi Galerisidir. Bina olarak ta nadide bir yapı olarak görülmesi gerek Uffizi Müzesinin avlusu Arno nehrine açılarak mükemmel bir manzaranın seyredilmesi olanak sunmaktadır.

Floransa

Floransa

Duomo Katedrali ise gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olup günümüzde hala dini yapı olarak hizmet vermektedir. Katedralin girişinde 15. Yüzyılda yapılmış ve hala çalışan saat katedralde bulunan en önemli eserdir. Katedralin kubbesi ise Floransa’nın genel manzarasına tam hâkim olan özelliğiyle mutlaka görülmesi gereken detaydadır. Kubbede ayrıca kıyamet günü ve cehennem tasvirlerinin bulunduğu resimler bulunmaktadır.

Vecchio Sarayı şehrin genel manzarasını izleyeceğiniz ikinci nokta olan ünlü kulesi ve Michelangelo’nun ünlü zafer heykeline ev sahipliği yapması ile ünlü saray aynı zamanda Dante’nin ünlü Ölüm maskesinin sergilendiği yer olması sebebi ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Floransa yemek kültürü olarak İtalya’nın en ilgi çekici yerlerindedir. Özellikle az pişmiş Floransa mutfağı şehrin kendine has menüsü oluşturmaktadır. Gelato adı verilen İtalyan dondurmasının da diğer bölgelere göre çok lezzetli olduğu Floransa’da Toskana bölgesinde ki bağlarda ki üzümlerden elde edilen en lezzetli şarapları mutlaka tatmalısınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.