İtalya Blog

Bologna’da Gezilecek Yerler

Bologna’da Gezilecek Yerler

Tarih Sahnesinde Bologna Turu

 İtalya’nın birçok şehri tarihin tozlu sayfalarında önemli yer alan detaylara sahiptir. Bu öneme sahipken özellikle kültür turlarına ilgi duyan seyahat severlere kucak açmaktadır. Bologna ise savaşın derin izlerini taşıyan yakın tarihli olayları ile bilinen ancak tarihi milattan önce 1000’li yıllara dayanan bir şehir olarak tarih severlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Şehrin sakin doğası daha dinlendirici bir tatil yapmak isteyenlere tarihi detaylarda huzurlu bir gezi imkânı da vermektedir. Ortaçağdan kalan izleriyle Bologna gezilecek yerler sıralamasında birçok ünlü mekâna ev sahipliği yapar. Avrupa kültür başkenti seçilen Bologna’da tarihi mekânların birçok Piazza Maggiore Meydanı çevresindeki old town (tarihi şehir) bölgesinde konuşlanmıştır. Bu nedenle tarihi yapılara ulaşmak için ekstra araç kullanmanıza gerek yoktur. 1 günde tüm tarihi yapıları gezdikten sonra şehrin güzelliğinin keyfine varabileceksiniz.

Şehrin en önemli eseri Assinelli Kuleleri’dir. Dünyanın en büyük 15. Kilisesine ev sahipliği yapan şehirde ayrıca Roma döneminde günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş olan Santo Stefeno Bazilikası bulunmaktadır.

Bologna Kent Simgeleri

Assinelli Kuleleri

Şehrin en ünlü yapılarından olup ayrıca şehrin sembolü olan Assinelli Kuleleri Piazza Maggiore meydanından 5 dakikalık mesafededir.  Şehirde ortaçağda 150 kule olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise bilinen 18 kuleden 2 tanesi en ünlü kuleler olarak ziyaretçilerin uğrak mekânlarındadır. Kentin soylu aileleri tarafından yaptırılan kulelerin yapımına 1110 senesinde başlanmıştır. Assilini kuleleri olarak bilinen bu en ünlü iki kule Assinelli ve Garisenda kuleleri olup Dante’nin ünlü eserinde bile adı geçen kuleler olmaları dolayısıyla Bologna seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yapılan başında gelmektedir. Garisenda kulesine güvenlik sebepleri nedeniyle çıkılamıyor olsa da 500 basamak çıkmayı göze alan seyahat severler Assinelli kulesine çıkıp Bologna’nın harika manzarasını izleyebilmektedirler.

Santa Stefano Bazilikası

Şehrin en önemli dini merkezi olan bazilika ayrıca Bologna’nın en eski yapılarındadır. 5. Yüzyılda yapılan bazilika 7 kilisenin birleşimden oluşmaktadır. Günümüzde bu 7 kiliseden sadece 4 tanesi ayakta kalmıştır. Bazilikayı yaptırdığı düşünülen Aziz Petronio’nun mezarının görülebileceği yapıda ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalma mozaikler sanatseverleri büyüleyen detaydadır. Bazilikanın çevresinde ki Stefano Meydanı şehrin en çok tercih edilen yürüyüş mekânlarından biridir. Şehir halkının kilise etrafında gezdiğiniz görebilir ve yerel halkı gözlemleyebilirsiniz. Daha huzurlu saatler geçirmek isteyen seyahat severlerin yapıya erken saatlerde ziyarette bulunmalarını öneririz.

Venedik Penceresi

Bologna’da ki en ünlü fotoğraf çekilen mekânların başında gelen Venedik penceresi şehrin başka bir şehre açılan yüzü gibidir. Bologna’nın altında aynı Venedik’te olduğu gibi çok sayıda kanalın bulunması günümüzde ki şehirleşme ise bu kanallardan sadece birinin hala görülebilir olması ile ün kazanan Venedik penceresi mükemmel bir manzarayla sizi buluşturmak üzere şehrin en önemli noktalarından biridir. Pencereden baktığınızda sizi selamlayan su kanalı ve kanalı çevreleyen renkli binalar şehrin içinde size ansızın küçük bir mutluluk sunan sihirli ülkeye çıkan bir kapı gibi. Via Pella 18 numarada bulabileceğiniz pencere günün her saati çok sayıda ziyaretçiyi konuk ettiğinden bu manzaranın önünde anı biriktirmek için bir süre sıra beklemeniz gerekecek.

San Patrenio Bazilikası

Piazza Maggiore meydanının en ünlü yapısı olan San Petrenio Bazilikası Sagra De Familia gibi günümüzde inşası hala devam eden devasa tarihi yapılardan biri olarak şehrin sembollerinden biridir. Aziz Petronius’a adanan bazilika 1300’lü yılların sonuna doğru inşasına başlanmış dünyanın en büyük 15. Kilisedir. İçinde 23 farklı azize adanmış şapellerin bulunduğu yapı gotik mimarinin en önemli eserlerinden biridir. Dev bir güneş saatine ev sahipliği yapan bazilika her gün 18:30 saatine kadar çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Özellikle kilise ziyaretlerini seviyorsanız yapıyı görmeden Bologna gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

Bologna Üniversitesi

Avrupa’nın eski üniversitesi olan Bologna üniversitesi günümüzde hala eğitimlerin sürdüğü tarihi eğitim kurumlarından biri olarak şehirde görmeniz gereken yapılar listesinin başında gelir. Kampüsün cıvıldayan enerjisi 1088 senesinde kurulan üniversitenin tarihi dokusu ile mükemmel bir uyum içinde sizi şehrin ruhuna dokunduracak.

Pinacoteca Nazionale

Bologna üniversitesine ait güzel sanatlar akademisini bünyesinde barındıran ulusal müze özellikle sanatseverlerin uğraması gereken adreslerdendir.13-18. Yüzyıllar arasında Bologna’lı sanatkârlar tarafından yapılan eserlerin sergilendiği müzedeki en önemli eser ünlü ressam Rapheal’in Estasi Di Santa Cecilia isimli yağlı boya tablosudur. Müzede Rönesans ve barok döneme ait birçok eser sergilenmektedir.

Bologna’da bulunan bu önemli yapılar haricinde Piazza Maggiore meydanında görülecek mimarisi ile göz alıcı detaylara sahip olan binalar ve Neptün çeşmesi görülebilmekte ayrıca aynı meydanda şehir hayatının akışı izlenebilmektedir. Alışveriş ve yemek içme tercihlerinizi de Piazza Maggiore meydanında karşılayabileceğiniz çoğunlukta mekânlar bulunmaktadır. Tarihi yapılarında meydana 5-10 dakika uzaklıkta olduğunu düşündüğümüzde meydan ve meydanın çevresinde geçireceğiniz tatiliniz süresince şehrin genel dokusuna hâkim olabileceksiniz.

Bologna’da otel alternatifleri için tıklayın.

Keyifli Seyahatler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.